Gençlerde Kekemelik

İrtibat: +90 535 212 15 34

 • Kullanıcı Kayıt
 • baner-01.jpg
 • baner-02.jpg
 • baner-03.jpg

Gençlerde Kekemelik

     
     

Sesin irade dışı olarak tekrarı, uzatılması veya kesilmesi şeklinde beliren konuşma bozukluğuna kekemelik denir. Erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görülür. Vakaların yarısı 5 yaşından önce başgösterir. Kekemeliğin nedenleri tam bilinmemekle beraber, psikiyatrik bozukluklar veya yapısal kusurlar söz konusu olabilir. Çok kere kekeleyen çocukların zekâ bakımından diğerlerinden daha geri olduklarını gösteren belirtiler vardır. Ayrıca bu çocukların anne ve babalarının aşırı derecede hırslı ve titiz oldukları da dikkati çekmektedir. Kekelemeye sesin oluşmasını engelleyen nefes verişler yol açar. Konuşma hareketlerini sağlayan kaslar birdenbire kasılır, yüz ise hemen hemen her zaman buruşturulur. Bazı hastalar kekeleme krizinden sonra normal olarak konuşmaya devam edebilirler. Özel yöntemlerle uygulanan konuşma tedavisi ile kekemeliğin düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Kekemelik, heceleri ve kelimeleri tekrar etmekle kendini gösteren bir konuşma bozukluğudur. Birkaç farklı türü vardır ve ciddiliği kişiden kişiye değişir. Cümlelerin ortasında, çocuğunuz, kelimeleri ya da sesleri tekrar edebilir, bir hecenin sesini uzatabilir yada kelimeleri söylemekte gecikebilir. Kekemelik çocukların çoğunluğunda 8 yaşından önce başlar. Ancak çocuğun iletişim kurmasını engelliyorsa ve birkaç aydan daha uzun sürerse bir sorun olarak görülür. Birçok çocuk konuşmayı ve cümle kurmayı öğrendiği zaman kekeler. Bu son derece normaldir. Kekemelik hastalık sırasında ve stresli dönemlerde daha da kötüleşebilir. Nedenleri bilinmemektedir. Konuşma gelişimi sırasında çocuklar konuştuklarından daha hızlı düşünebilirler ve dilleri sürçebilir ya da dikkatleri dağılır ve düşüncelerini toparlayana kadar bir sesi ya da kelimeyi tekrar edebilirler. kekemelik Çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey kekelemesini görmezden gelmektir. Çocuğunuzla yavaşça ve açık bir şekilde konuşun ve diğer aile üyelerinin de aynısını yapmalarını sağlayın. Endişelenmek bu sorunu daha da kötüleştireceğinden çocuğunuzla asla alay etmeyin. Her gün birlikte bolca zaman geçirmeye çalışın. Çocuğunuzun başarılarını övün ve onu cesaretlendirin. Çocuğunuz ciddi şekilde kekeliyorsa ya da kekelemesi birkaç aydan daha uzun sürerse doktorunuza danışın. Doktorunuz sizi bir konuşma terapistine yönlendirebilir. Bunu sizler için oluşturduğumuz eğitim Cd'nizle yapabileceğiniz gibi Konuşma terapisti de konuşma terapisini içeren bir tedavi seminerlerimize katılabilirsiniz.

Evde yapabilecekleriniz;
Kekemelik Tedavi Setimizden faydalanabilirsiniz. Çocuğunuza kekelememesi için baskı yapmayın, kelimeleri doğru bir şekilde telafüz etmesi için de aşırı şekilde zorlamayın. Bazı kekeleme durumları geçici olabilir. Çocuklar, konuşma tarzlarını geliştirme aşamasında kekeleyebilir. Bu tür durumlarda çocuğunuzun üstüne düşerseniz, çocuğunuzu zorlarsanız; belirli bir müddet devam ettikten sonra düzelebilecek bir kekeleme durumunu kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Sabırlı ve sakin olmaya çalışın. Çocuğunuz kekelediğinde ya da kekeleme durumu bir müddet devam ettiğinde kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Kekeleme çocuğunuz 4-5 yaşını geçtikten sonra bile devam ediyorsa sabırlı olmaya devam edin; endişelendiğinizi hissettirmeyin. Kekeleyen bir çocuk kendisini güvensiz hisseder, bu nedenle anne ve babasının desteğine ihtiyaç duyar. Çocuğunuza kekelemenin doğal bir durum olduğunu anlatın ve kendinizle ilgili komik bir olay aktarın. Örneğin, topluluk karşısında ilk defa konuşmaya başladığınızda, nasıl kekelediğinizi anlatın. Çocuğunuz kekelediği için üzülüyorsa, durumu görmezden gelmeyin: Daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Çocuğunuza konuşabilmesi için rahat bir ortam hazırlayın. Çocuğunuz rahatça konuşabildiğini gördüğünde, korkulacak bir şey olmadığını da anlamış olur. Bu şekilde kendine olan güvenini kazanır. Kekemelik için deneyimli bir konuşma uzmanına gidebilirsiniz, ancak çocuğunuz uzman yardımını kabul etmezse ya da uzmanın yanında kendisini rahat hissedemezse, uzman yardımı alma konusunda ısrar etmeyin. Gençler unutmayın ki konuşma farklılıklarımız bir kusur değildir.

FLASH HABER

Görsel Kekemelik Tedavi Seti

Çok uygun fiyata, Evde kendi kendinize Görsel Kekemelik Tedavi Setimiz'le çalışarak konuşma probleminize % 100 çözüm bulabilirsiniz. Konuşma problemlerinizle ilgili kapı kapı gezmeyin, çünkü çözüm size bir telefon kadar yakın, bir ALO deyin Kekemelik tedavi Eğitim Setiniz kapınıza gelsin. Türkiye'nin her yerine Hemde Kargo Masrafsız Sadece 500 TL'ye.

Readmore

E-BÜLTEN KAYIT

İRTİBAT BİLGİLERİ

Eski Edirne Asfaltı 21. Sokak No:2 Kat:4 (Hacıömer Pasajı) / Sultangazi / İSTANBUL Gsm:0535 212 15 34

FOTO GALERİ

 • kekemelik-00.jpg
 • kekemelik-01.jpg
 • kekemelik-02.jpg
 • kekemelik-03.jpg
 • kekemelik-04.jpg
 • kekemelik-05.jpg
 • kekemelik-06.jpg
 • kekemelik-07.jpg
 • kekemelik-08.jpg
 • kekemelik-09.jpg

ZİYARETÇİ SAYACI

11500
Bu GünBu Gün45
DünDün42
Bu HaftaBu Hafta239
Bu AyBu Ay970
ToplamToplam11500

SON EKLENENLER

Güncel Haber Başlıkları

S5 Box

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.